- 03.01.2025
- Tlačová správa
- Stiahnite si v PDF
Bratislava, 3. januára 2025 – Podľa odhadov Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska má zrakové postihnutie 1 až 2 % obyvateľov Slovenska. Spoločnosť ARRIVA, ktorá zabezpečuje mestskú a regionálnu autobusovú dopravu v 5 krajoch a 16 mestách na Slovensku v spolupráci s objednávateľmi verejnej dopravy zlepšuje podmienky aj pre nevidiacich a slabozrakých cestujúcich. Tlačidlá „STOP“ označené Braillovým písmom sú štandardom vo všetkých nových autobusoch spoločností ARRIVA na Slovensku. Stále rozšírenejšie je aj hlasové oznamovanie zastávok informačným systémom priamo v autobusoch. Najdôležitejšie je však ohľaduplné správanie voči cestujúcim so špeciálnymi potrebami.
„Svetový deň Braillovho písma nám pripomína, že verejná doprava musí byť dostupná aj pre cestujúcich so zrakovým postihnutím a poskytovať im potrebný komfort. Preto sú tlačidlá „STOP“ označené Braillovým písmom a hlasové oznamovanie zastávok informačným systémom priamo v autobuse štandardom vo všetkých nových autobusoch spoločností ARRIVA na Slovensku. Niektoré z nich sú vybavené aj nezávislým zvukovým kanálom pre vonkajšie ozvučenie. Ten si môže cestujúci aktivovať povelovým vysielačom – kompenzačnou pomôckou pre ľudí so zrakovým postihnutím,“ povedal Peter Stach, hovorca spoločností ARRIVA na Slovensku.
Nevidiaci a slabozrakí oceňujú tieto prvky a navrhujú ďalšie zlepšenia: „Stretávame sa s problémami ako je nečitateľnosť informácií o spojoch na vývesných tabuliach kvôli nedostatočnému kontrastu, či ťažko čitateľné čísla spojov na autobusoch. Ďalšími výzvami sú situácie, keď vodiči nezastavia priamo pri označníku, alebo zastavia dva autobusy za sebou, čo spôsobí, že nevidiaci a slabozrakí cestujúci nestihnú správne zareagovať,“ upozornila Eliška Fričovská, PR manažérka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.
Spoločnosť ARRIVA pravidelne upozorňuje svojich vodičov na špeciálne potreby nevidiacich a slabozrakých cestujúcich, predovšetkým na potrebu zastavovať priamo pri označníkoch. K ich pohodliu a bezpečnosti však môže výrazne prispieť aj ohľaduplnosť a ochota pomôcť zo strany ostatných cestujúcich, najmä pri orientácii a nastupovaní do autobusu.
Svetový deň Braillovho písma pripadá každoročne na 4. január, pretože v tento deň sa narodil Louis Braille, ktorý v roku 1825 predstavil svoje písmo pre nevidiacich.
ARRIVA na Slovensku a vo svete
Spoločnosť ARRIVA pôsobí na Slovensku od roku 2008 a je najsilnejším súkromným hráčom v autobusovej doprave v Slovenskej republike. Pôsobí v Bratislavskom, Košickom, Nitrianskom, Trnavskom a Žilinskom kraji, kde zabezpečuje mestskú, prímestskú, zmluvnú a komerčnú autobusovú dopravu. Od roku 2017 prevádzkuje spoločnosť službu zdieľaných bicyklov, tzv. bikesharing. ARRIVA zamestnáva na Slovensku viac ako 2 500 zamestnancov a prevádzkuje viac ako 1 500 autobusov. Tvorí ju šesť dopravných spoločností, servisná spoločnosť a centrála.
Arriva je popredným poskytovateľom osobnej dopravy v celej Európe, zamestnáva približne 34 600 ľudí a zabezpečuje približne 1,5 miliardy prepravených cestujúcich v 10 európskych krajinách. S autobusmi, vlakmi, autokarmi, električkami, vodnými autobusmi, systémami zdieľania bicyklov a dopravnými riešeniami na požiadanie Arriva hrdo spája ľudí a komunity bezpečne, spoľahlivo a udržateľne, pričom tieto služby poskytuje každý deň lepším spôsobom. Arriva pôsobí v Českej republike, Chorvátsku, Maďarsku, Taliansku, Holandsku, Poľsku, na Slovensku, v Slovinsku, Španielsku a Spojenom kráľovstve.
Kontakty pre médiá:
Peter Stach 0907 115 114 | Lenka Bubelínyová 0948 463 906 |