ARRIVA vo svete

Arriva má silné korene a zaujímavú históriu. Jej vznik siaha až do roku 1938, kedy si rodina Cowie otvorila v Sunderlande vo Veľkej Británii svoj prvý obchod s ojazdenými motocyklami. Firma Cowie Group sa v roku 1997 premenovala na Arriva a spojila rôzne spoločnosti pod jedným menom. V tom istom roku Arriva kúpila svoju prvú spoločnosť na európskom kontinente. Neskôr činnosť prerástla do obchodnej spoločnosti pôsobiacej v 10 krajinách Európy. Hlavné vedenie spoločnosti Arriva sa nachádza i naďalej v Sunderlande vo Veľkej Británii.

 

Prezrite si prehľad našej histórie a úspechov dosiahnutých v jednotlivých rokoch.

2021

V mimoriadne zložitej situácii spôsobenej dopadom zdravotnej krízy spôsobenej COVID-19 spoločnosť Arriva prepracovala svoje projekty a zachovala svoj transformačný plán s cieľom pokročiť na ceste k dekarbonizácii. Dôkazom toho je nové sídlo spoločnosti Arriva v Španielsku, ktoré sa nachádza v Madridskom spoločenstve. Toto nové sídlo je projektom postaveným podľa kritérií inštitútu PassivHaus pre budovy s takmer nulovou spotrebou.

2020

Podporujeme komunity a jednotlivcov, aby pokračovali v poskytovaní služieb napriek pandémii COVID-19. Pružne a rýchlo sme zaviedli hygienické a bezpečnostné protokoly, aby sme mohli pokračovať v poskytovaní našich služieb bez prerušenia. Arriva ako prevádzkovateľ základných služieb mobility pokračovala v plnení svojich záväzkov v oblasti služieb aj v najťažších chvíľach pandémie v každej z krajín, v ktorých pôsobí.

2017

Po vzore multimodality a nových spôsobov pohybu sme v roku 2017 spustili ArrivaClick, službu na požiadanie v Spojenom kráľovstve. Podobne sme na Slovensku spustili systém zdieľaných bicyklov.

2016

V roku 2016 Arriva získala zákazku na londýnske metro a začala realizovať projekt Northern Railway Co. V Taliansku sme získali prevádzkovateľa autobusovej dopravy Savda a podpísali dohodu so spoločnosťou GoGoBus. V Českej republike sme získali autobusového dopravcu ČSAD MHD Kladno a rozšírili sme svoju prítomnosť v Španielsku.

2015

V Slovinsku sme upevnili svoju prítomnosť prostredníctvom založenia spoločnosti Alpetour, ktorá zdvojnásobila prienik spoločnosti Arrivas na slovinský trh.

2013

V máji 2013 Arriva kupuje spoločnosť Veolia Transport Central Europe, čím posilňuje svoju prítomnosť v Poľsku, Českej republike a na Slovensku a začína pôsobiť na nových trhoch, ako je Chorvátsko, Srbsko a Slovinsko. V súčasnosti DB Arriva každoročne vykoná viac ako 2,4 miliardy ciest cestujúcich v 14 európskych krajinách. DB Arriva zamestnáva približne 60 000 ľudí a prevádzkuje rôzne druhy dopravy, poskytuje autobusové, vlakové, električkové, trajektové, automobilové a cyklistické služby. DB Arriva ponúka inovatívne dopravné riešenia, ktoré spájajú ľudí, komunity a ekonomiky, a má rozsiahle skúsenosti na rôznych dopravných trhoch.

2011

Koncom roka 2011 spoločnosť Arriva UK Trains získala dopravcu Grand Central v Spojenom kráľovstve.

2010

Skupina Deutsche Bahn kupuje spoločnosť Arriva a stáva sa dcérskou spoločnosťou jednej z najvýznamnejších skupín v multimodálnej osobnej doprave v Európe.

2008

Rok 2008 bol rokom vstupu spoločnosti Arriva na slovenský a maďarský trh.

2007

V roku 2007 začala spoločnosť Arriva pôsobiť v oblasti železničnej prepravy osôb v Poľsku a Švédsku.

2006

Naša prvá autobusová spoločnosť v Českej republike prišla v roku 2006. V tom istom roku Arriva vstúpila na portugalský železničný trh.

2003

V roku 2003 sme pokračovali v prevádzkovaní železničných služieb na nových územiach vrátane Walesu a pohraničných oblastí so spoločnosťami CrossCountry, Chiltern Railways a Grand Central v nasledujúcich rokoch.

2002

V roku 2002 sme rozšírili svoju prítomnosť v Európe spustením autobusovej dopravy v Taliansku a vlakovej dopravy v Dánsku.

2000

Začali sme prevádzku vlakov v Spojenom kráľovstve a akvizíciu autobusových spoločností v Portugalsku.

1997

Tento rok je pre spoločnosť Arriva rokom veľkých zmien, pretože zmenila svoj názov z Cowie na Arriva a začala pôsobiť v Dánsku.V roku 1998 Arriva pokračovala v raste v kontinentálnej Európe, vstúpila na trhy v Holandsku, Švédsku a v nasledujúcom roku prišla do Španielska.V tom istom roku Arriva začala svoju cestu na holandský železničný trh.

1996

V roku 1996 vstúpila na trh osobnej dopravy v kontinentálnej Európe akvizíciou spoločnosti Unibus Holdings v Dánsku a Švédsku. Nové trhy 2013.Odvtedy pokračovala v raste, ktorý vyvrcholil v roku 2013 akvizíciou spoločnosti Veolia Transport Central Europe, čím posilnila svoju prítomnosť v Poľsku, Českej republike a na Slovensku a začala pôsobiť na nových trhoch, ako sú Chorvátsko, Srbsko a Slovinsko.

1994

V roku 1986 boli regionálne služby deregulované a sprivatizované a v roku 1992 začal David Martin rozširovať dnešnú spoločnosť Arriva. Osobná doprava v kontinentálnej Európe 1997.

1985

Prvá koncesia v Londýne. Obchodná expanzia sa začína až do roku 1986, keď sú regionálne služby deregulované a sprivatizované.

1980

V roku 1980 začal Cowie kupovať autobusové spoločnosti, keď kúpil autobusovú spoločnosť Gray-Green v Londýne. V nasledujúcich rokoch došlo k ďalším akvizíciám autobusových spoločností.

1960

V roku 1960 sa spoločnosť, stále s názvom Cowie, presmerovala na maloobchodný predaj automobilov.

1938

Spoločnosť založila v roku 1938 rodina Cowieovcov (na čele so Sirom Thomasom Cowiem) v Sunderlande (Spojené kráľovstvo) ako predajnú a opravárenskú firmu na motocykle.

DEUTSCHE BAHN

Spoločnosť Arriva je súčasťou Deutsche Bahn, vedúceho svetového poskytovateľa prepravných a logistických služieb. Arriva, ako divízia DB Bahn, je tak zodpovedná za rast a rozvoj regionálnej osobnej prepravy spoločnosti Deutsche Bahn mimo Nemecka.

Spoločnosť Deutsche Bahn sídli v Berlíne a bola založená v roku 1994. V súčasnosti:

  • poskytuje služby autobusovej, železničnej a lodnej dopravy
  • pôsobí vo viac ako 130-tich krajinách sveta
    zamestáva približne 300 000 ľudí vo viac ako 300 rôznych profesiách
  • viac ako 11 miliónov cestujúcich každý deň použije ich autobus alebo vlak
  • viac ako 400 miliónov ton nákladu ročne sa prepraví ich vlakovou dopravou
    95 miliónov zásielok je ročne prepravených ich pozemnou dopravou

MISIA spoločnosti Deutsche Bahn – byť spoločnosťou orientovanou na zákazníka, ktorá je sympatická, šetrí zdroje a je ekonomicky úspešná.

VÍZIA spoločnosti Deutsche Bahn – rozširovať svoju vedúcu trhovú pozíciu tak, aby sa stala poprednou svetovou prepravnou a logistickou spoločnosťou prostredníctvom ponúkania inovatívnych riešení, so zameraním na inteligentnú integráciu a stanovenie štandardov kvality a služby zákazníkom na svojich trhoch.

Deutsche Bahn je nemecký dopravca so sídlom v Berlíne. Jeho aktivity sa od roku 2007 združujú pod nasledovné tri značky:

• DB Bahn – prevádzkuje osobnú dopravu
• DB Netze – spravuje infraštruktúru (železničné trate, stanice, energetické zdroje)
• DB Schenker – prevádzkuje nákladnú dopravu

Spoločnosť DB Bahn je vedúcim poskytovateľom na európskom trhu osobnej prepravy a zabezpečuje:

regionálnu, mestskú a diaľkovú osobnú prepravu v rámci Európy

4,2 miliardy ciest cestujúcich ročne

Spoločnosť DB Netze prevádzkuje najväčšiu železničnú sieť v Európe a spravuje:

5 700 železničných staníc
64 000 km celkovej dĺžky tratí

Spoločnosť DB Schenker je druhým najväčším svetovým poskytovateľom prepravných a logistických služieb, ktorá prepravuje:

415 miliónov ton nákladov prepravovaných železnicou každý rok, okrem leteckej a námornej prepravy

ARRIVA na Slovensku

Zabezpečujeme mestskú, prímestskú, zmluvnú a komerčnú autobusovú dopravu v Bratislavskom, Nitrianskom, Košickom, Žilinskom a Trnavskom kraji.

Manažment

Vedenie spoločnosti ARRIVA na Slovensku je zastúpené spoločnosťou ARRIVA Slovakia a.s. so sídlom Štúrova 72, Nitra.

Korporátna zodpovednosť

Naše autobusy, vlaky, električky a vodné autobusy patria medzi základné služby prevádzkované ľuďmi, ktorí žijú práve v tých komunitách, ktorým slúžia.

ARRIVA v Európe

0
krajín

1000
zamestnancov

0 + mld.
cestujúcich ročne