Dopravné aktuality

Nové cestovné poriadky ARRIVA Liorbus zjednodušia a zrýchlia cestujúcim dopravu na Orave a Liptove

Ružomberok, 4. december 2018 – Nové cestovné poriadky začnú platiť od nedele 9. decembra a cestujúcim na Orave i Liptove majú dopravu zjednodušiť a zrýchliť. Reagujú na zmeny v životnom rytme obyvateľov, požiadavky cestujúcich a predstaviteľov miest a obcí, ako aj na zrýchlenie dopravy vďaka lepším technickým parametrom moderných autobusov. Nové cestovné poriadky mestskej a prímestskej autobusovej dopravy si môžu cestujúci zakúpiť na predajných miestach.

ARRIVA sa vo všetkých mestách a vyšších územných celkoch, v ktorých pôsobí, usiluje prispôsobiť potrebám cestujúcich a prispieť k ich jednoduchšiemu a pohodlnejšiemu cestovaniu. „Mnoho ľudí dnes chodí do práce i z práce neskôr a tomu treba prispôsobiť aj cestovné poriadky. Okrem posunu časov je možné skrátiť aj intervaly medzi zastávkami prímestských autobusov. Nástup cestujúcich je totiž vďaka čipovým kartám rýchlejší a moderné autobusy majú aj lepšiu akceleráciu. Vďaka tomu sa môže doba cestovania v mnohých prípadoch skrátiť o desiatky minút. A aj to môže rozhodnúť o tom, či pôjde človek do práce autom alebo autobusom,“ povedala Petra Helecz, riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločností ARRIVA na Slovensku.

ARRIVA Liorbus vychádza v ústrety požiadavkám cestujúcich. V nových cestovných poriadkoch zreálnila odchody autobusov, prispôsobila odchody autobusov potrebám detí, ktoré ich využívajú na cestu do a zo škôl a zlepšila nadväznosť spojov autobusovej a vlakovej dopravy. „V rámci zostavovania nových cestovných poriadkov sme zohľadnili upravený grafikon železníc. Približne pri jednej štvrtine spojov sme pristúpili k drobným posunom odchodov v rozsahu jednej až dvoch minút. Ich cieľom je obmedziť predčasné odchody alebo prípadné meškania našich autobusov,“ povedal Radoslav Salák, dopravný riaditeľ ARRIVA Liorbus.

ARRIVA upravuje jazdné doby autobusov v cestovných poriadkoch postupne počas ostatných piatich rokov. „Optimalizácia cestovných poriadkov je možná predovšetkým vďaka využitiu informácií a dát z GPS systémov, ktorými sú autobusy ARRIVA vybavené,“ zdôraznila Petra Helecz. Podľa jej názoru bude možné v skracovaní jazdných dôb pokračovať a postupne upravovať cestovné poriadky vo všetkých regiónoch Slovenska. Ďalšie skrátenie cestovania by priniesli vyhradené pruhy pre autobusy v mestskej doprave, ktoré by značne zrýchlili presun cestujúcich v rámci miest.

Liptov

V prípade Ružomberka museli nové cestovné poriadky autobusov reagovať na zhoršujúcu sa dopravnú situáciu. Zároveň však došlo k viacerým úpravám na základe požiadaviek cestujúcich.

Napríklad na linke z Ružomberka smerom na Lúčky bude autobus v piatok odchádzať o trinásť minút neskôr, teda o 20:33, aby mohli cestujúci z večerného rýchlika pohodlne prestúpiť na autobus.

V mestskej autobusovej doprave v Ružomberku sa zmeny týkajú troch spojov liniek č. 1 a 3. Ich trasy sa predĺžili a zachádzať budú až pod cintorín. Predĺženie trás sa dotklo aj ďalších spojov – štyri z Černovej, ďalších deväť spojov sa prispôsobilo novému cestovnému poriadku železníc. Dva upravené spoje prispeli k lepšej nadväznosti na prímestské autobusy.

Na základe podnetov cestujúcich a zamestnancov dolnokubínskej nemocnice, ktorí za prácou dochádzajú z Liptova, upravila ARRIVA spoj na trase Ružomberok – Liptovská Lúžna, ktorý odchádzal v pracovných dňoch počas prázdnin o 14:50. „Ten bude po novom odchádzať o 15:20. Zároveň bude táto linka počas pracovných dní v školskom roku v čase od 7:00 do 15:00 obsluhovať aj zastávku pri zdravotnom stredisku v Liptovskej Osade,“ uviedol Radoslav Salák.

Orava

Aj v okresoch Dolný Kubín, Námestovo a Trstená došlo v cestovných poriadkoch k viacerým zmenám. Súvisia jednak so zrýchlením spojov a ich prispôsobením reálnym potrebám cestujúcich, ale aj s nadväznosťou na odchody vlakov a požiadavkami zamestnávateľov. „Pri úprave cestovných poriadkov sme však museli reagovať aj na dlhodobé dopravné obmedzenia, napríklad na opravu mostu v Nižnej,“ doplnil Radoslav Salák.

V Dolnom Kubíne boli trasy niektorých liniek predĺžené tak, aby uľahčili dochádzanie zamestnancov a pacientov do nemocnice.

ARRIVA zaradila nový spoj na trase Námestovo – Čadca, ktorý bude premávať v piatok počas školského roka. Zároveň došlo k zrušeniu nevyužívaných spojov 13 a 37 na linke 507420. „V prevádzke Námestovo sme urobili približne 160 časových úprav a zmien, aby sme zefektívnili a zreálnili jazdné doby,“ povedal Radoslav Salák.

V rámci hornej Oravy boli realizované zmeny aj v dopravnej prevádzke Trstená. K zreálneniu jazdnej doby došlo na desiatkach spojov. Kvôli presunu výroby firmy Arika, s.r.o. z Trstenej do Podbielu budú autobusy 510405/47 a 510405/50 zachádzať až do Podbielu po zastávku Podbiel – píla. Na tejto trase bude zároveň premávať aj nový spoj s označením 510407/46. „Kvôli lepšej dostupnosti žiakov zo školy Nižná do Podbielu sme posunuli odchod na linke 510407/109,“ poznamenal Radoslav Salák.

ARRIVA na Slovensku a vo svete

Spoločnosť ARRIVA pôsobí na Slovensku od roku 2008 a je najsilnejším súkromným hráčom v autobusovej doprave v Slovenskej republike. Aktuálne pôsobí v Nitrianskom, Košickom, Žilinskom a Trnavskom kraji, kde zabezpečuje mestskú, prímestskú, zmluvnú a komerčnú autobusovú dopravu. Od roku 2016 prevádzkuje spoločnosť prvé priame vlakové spojenie Nitry s Prahou a od roku 2017 aj službu zdieľaných bicyklov, tzv. bikesharing. ARRIVA má na Slovensku takmer 2 400 zamestnancov a prevádzkuje 1 350 autobusov. Tvorí ju päť dopravných spoločností a servisná spoločnosť.

ARRIVA pôsobí na európskom trhu v 14 krajinách, kde prevádzkuje autobusovú, železničnú a lodnú dopravu.

 

Kontakty pre médiá:

Ján Meľuch

0948 835 107

arriva@arthurmedia.sk

Petra Helecz

0918 864 966

press@arriva.sk

Autobus 2018

judi online slot deposit instan