Elektrobus v Šali oslavuje piate výročie nasadenia do prevádzky

Elektrobus v Šali oslavuje v týchto dňoch piate výročie nasadenia do prevádzky. Za toto obdobie prepravil 494 345 cestujúcich a najazdil až 294 991 km.

Jazdné parametre a výkon šalianskeho elektrobusu sú podobné, ako pri autobuse so spaľovacím motorom. Na rozdiel od neho má však nulové emisie a nízku hladinu hlučnosti. Vďaka tomu spĺňa aj najprísnejšie ekologické kritériá, čo je jeho veľkou výhodou.

Dvanásťmetrový nízkopodlažný a plne klimatizovaný elektrobus Solaris Urbino 12 IV Electric prejde na jedno nabitie minimálne 120 kilometrov. Na jeho palube sa nachádza 31 sedadiel, z toho tri sklopné vo vyhradenej časti určenej pre prevoz detského kočíka alebo invalidného vozíka. Elektrobus, ktorý odvezie naraz približne 70 cestujúcich, ponúka aj bezplatné pripojenie na internet cez Wi-Fi a USB zásuvky na dobíjanie mobilných zariadení. Pre vyššiu bezpečnosť cestujúcich je autobus vybavený aj kamerovým systémom.

Elektromobilita sa stáva hlavným trendom vo verejnej doprave v celej Európe. Stále viac slovenských objednávateľov nasleduje príklad Šale, pretože prax potvrdila všetky očakávané prínosy tohto typu dopravy: nulové prevádzkové emisie CO₂, žiadne škodlivé výfukové plyny, tichú prevádzku, ale aj ekonomickú návratnosť investície.

Po piatich rokoch prevádzky elektrobusu vie ARRIVA na príklade partnerstva s mestom Šaľa ponúkať udržateľné riešenia v oblasti verejnej dopravy aj v ďalších regiónoch.