Vyhľadať
Close this search box.

ARRIVA spolu s talianskymi partnermi meria v Pezinku čistotu ovzdušia na autobusových zastávkach

Na autobusových zastávkach pri železničnej stanici v Pezinku odštartovali pracovníci Národného výskumného strediska (CNR) z Talianska meranie čistoty ovzdušia. Ide o súčasť projektu RE-BREATH podporeného Európskou úniou v programe LIFE, ktorého ďalšími partnermi sú spoločnosti ARRIVA na Slovensku, Arriva Italia, Brembo a talianske mesto Bergamo.

 

S podporou mesta Pezinok umiestnili talianski vedci na ostrovčeku medzi autobusovými zastávkami tri meracie prístroje, ktoré zachytávajú mikročastice PM10 prítomné vo vzduchu. Cieľom je analyzovať rôzne zdroje týchto častíc a zistiť, ako nová technológia vyvinutá spoločnosťou Brembo prispieva k zvýšeniu čistoty a kvality ovzdušia nielen na autobusových zastávkach, ale aj v hustej premávke.

 

„V týchto prístrojoch sú dva filtre, jeden teflónový a jeden kremíkový, ktoré sa automaticky menia každých 24 hodín. Po skončení prvého monitorovacieho obdobia, ktoré bude trvať dva týždne, vezmeme použité filtre do laboratória a nahradíme ich novými, aby sme mohli porovnať namerané hodnoty po inštalovaní nových bŕzd,“ povedala Francesca Battistelli, senior projektová a grantová manažérka Inštitútu pre znečistenie ovzdušia pri Národnom výskumnom stredisku (CNR).

 

„Veľmi si vážime spoluprácu a podporu zo strany mesta Pezinok, ktorá je dôkazom toho, že nám všetkým záleží na kvalite životného prostredia. Nové technologické riešenia potvrdené testovaním v podmienkach každodennej prevádzky tak na Slovensku ako aj v Taliansku sú príkladom toho, že budúcnosť patrí udržateľnej verejnej doprave,“ uviedla Petra Helecz, riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločností ARRIVA na Slovensku.

 

Spoločnosť ARRIVA začiatkom augusta inštaluje nové ekologické brzdy od spoločnosti Brembo do 5 vybraných autobusov zaradených na trase Bratislava – Pezinok. Pri tejto príležitosti pripravuje verejnú prezentáciu projektu za účasti partnerov z európskeho konzorcia, zástupcov mesta Pezinok a ďalších zainteresovaných strán s cieľom informovať o priebehu projektu cestujúcich aj verejnosť.

 

ARRIVA na Slovensku a vo svete  

Spoločnosť ARRIVA pôsobí na Slovensku od roku 2008 a je najsilnejším súkromným hráčom v autobusovej doprave v Slovenskej republike. Pôsobí v Bratislavskom, Košickom, Nitrianskom, Trnavskom a Žilinskom kraji, kde zabezpečuje mestskú, prímestskú, zmluvnú a komerčnú autobusovú dopravu. Od roku 2017 prevádzkuje spoločnosť službu zdieľaných bicyklov, tzv. bikesharing. ARRIVA zamestnáva na Slovensku viac ako 2 500 zamestnancov a prevádzkuje viac ako 1 500 autobusov. Tvorí ju šesť dopravných spoločností, servisná spoločnosť a centrála.

ARRIVA je jedným z popredných poskytovateľov osobnej dopravy v Európe, zamestnáva vyše 34 600 ľudí a ročne prepravuje 1,5 miliardy cestujúcich v 10 európskych krajinách. Je súčasťou Deutsche Bahn (DB), jednej z vedúcich spoločností v oblasti osobnej a logistickej dopravy na svete a je zodpovedná za regionálne služby v oblasti osobnej dopravy DB mimo Nemecka. Prevádzkuje autobusovú, železničnú a lodnú dopravu.

Kontakty pre médiá:                                                                                                                                       

Peter Stach                                                                                               Lenka Bubelínyová

0907 115 114                                                                                            0948 463 906

peter.stach@arriva.sk                                                                             arriva@arthurmedia.sk